Musa Anter Gazetecilik Ödülleri başvuruları başladı

Musa Anter Gazetecilik Ödülleri başvuruları başladı

HABER MERKEZİ - Özgür Basın geleneğinin bu yıl 24’üncüsünü düzenlediği Musa Anter ve Özgür Basın Şehitleri Gazetecilik Ödülleri yarışması başvuruları başladı. 1993 yılından itibaren verilen Musa Anter ve Özgür Basın Şehitleri Gazetecilik Ödülleri bu yıl Özgür Gazeteciler Cemiyeti (ÖGC) tarafından verilecek. Yarışma Türkçe, Kürtçe ve Görüntülü haber, fotoğraf, karikatür ve Gurbetelli Ersöz Kadın Haberciliği Dalı olmak üzere 6 dalda gerçekleşecek.

Musa Anter ve Özgür Basın Şehitleri Gazetecilik Ödülleri Şartnamesi şöyle:

* Özgür Gazeteciler Cemiyeti her yıl “Musa Anter ve Özgür Basın Şehitleri Gazetecilik Ödülleri” adıyla yarışma düzenler.

* Yarışma dili Kürtçe ve Türkçe’dir.

* Musa Anter ve Özgür Basın Şehitleri Gazetecilik Ödülleri, “Türkçe Haber”, “Kürtçe Haber”, “Görüntülü Haber”, “Fotoğraf”, “Karikatür” ve Gurbetelli Ersöz adına Kadın Haberciliği olmak üzere 6 dalda düzenlenir.

* Her dalda eseri birinci gelene ödül verilir. Seçici kurul uygun gördüğü hallerde başarılı çalışmaları takdir ve övgü ile değerlendirir.

* Katılımcılar bir dalda en fazla 1 eser ile katılabilir.

* Değerlendirme, yarışmaya doğrudan gönderilen çalışmaların yanı sıra, ön eleme kurullarının seçici kurullara önerileri de dikkate alınarak yapılır.

* Ödül tutarları, “Türkçe Haber”, “Kürtçe Haber”, “Kadın Haberi”, “Görüntülü Haber”, “Fotoğraf” ve “Karikatür” dalları için 5.000 TL’dir.

* Gönderilen eserler sahiplerine iade edilmeyecek ve Cemiyetin izni dahilinde yayın organlarında yayınlanabilecektir.

* Yarışmaya katılım başvuru son tarihi 10 Eylül 2016, ödüle layık görülen eserlerin açıklanma tarihi 20 Eylül 2016, ödül dağıtım töreni ise, 24 Eylül 2016’dır.

* Eserlerin APS, taahhütlü posta ya da kargo ile gönderilmesi gerekmektedir. Posta veya kargodan kaynaklı ulaşmayan eserlerin sorumluluğu eser sahibine aittir.
 
KATILIM KOŞULLARI

* Musa Anter ve Özgür Basın Şehitleri Gazetecilik Yarışması teknik şartnamesinde belirtilen koşullara haiz eser sahibi herkes yarışmaya katılabilir.

* Yarışmaya seçici kurul üyeleri (jüri olduğu yıl) ile Özgür Gazeteciler Cemiyeti’nin seçimle belirlenen organlarında görev yapanlar katılamazlar.

* Yarışmaya katılan eserlerin yayımlanmamış ya da 10 Eylül 2015 tarihinden sonra yayımlanmış olması gerekmektedir.

* Katılımcı, daha önce ya da bu yarışma ile eşzamanlı yapılan herhangi bir yarışmada ödül, mansiyon ve sergileme almamış eserleriyle katılabilir.

* Eserin, daha önce ya da bu yarışma ile eşzamanlı yapılan herhangi bir yarışmada ödül, mansiyon ve sergileme aldığının ortaya çıkması durumunda katılımcı hakkında kural ihlali işlemi uygulanır; anılan ödül iptal edilir. Ödül alınmışsa katılımcı tarafından iade etmesi gerekmektedir. Bu işlem diğer katılımcılar için herhangi bir talep hakkı doğurmaz.

* Yarışmaya gönderilen eser üzerinde, eser kendisinin olmadığı halde kendisininmiş gibi göstermeye ve jüriyi yanıltmaya yönelik her türlü müdahale ve
değişikliği yapan katılımcı hakkında jüri tarafından kural ihlali işlemi uygulanır.

* Yarışmaya eser gönderen tüm katılımcıların, şartnamede belirtilen hususları kabul ettikleri kabul edilir. Bu koşullara uymayan katılımcılar yarışma dışı bırakılır.

* Eser yayınlanmamış ise, eserin adı, çekildiği ya da çizildiği yer ve zaman; yayınlanmış ise yayınlandığı gazete, dergi, ajans, internet sitesi, TV ile yayın tarihi bilgileri ve yayının bir kopyasının dosyada yer alması gerekmektedir.

* Katılımcıların; www.ozgurgazetecilercemiyeti.org adresinde bulunan katılım formu (formu doldurmayanlar özgeçmiş, iletişim adresi ve eser hakkındaki bilgi yazısı) ile 1 adet fotoğrafı başvuru dosyasına eklemelidir.

* Katılımcılar, eserlerini yarışmanın ilan edilmesinden sonra en geç 10 Eylül 2016 saat 17.00’ye kadar posta yoluyla ya da dijital ortamda (CD, DVD, flaş bellek) belirtilen adrese ulaşacak şekilde yollaması gerekmektedir.

TEKNİK ŞARTNAME

Türkçe Haber Dalı

* Katılımcılar, politika, ekonomi, ekoloji, eğitim, sağlık, toplum yaşam, kültür sanat ve spor gibi kategorilerde haber değeri taşıyan çalışmalarla katılım sağlayabilirler.

* Haberlerin beş (5) nüsha şeklinde gönderilmesi gerekmektedir.

Kürtçe Haber Dalı

* Katılımcılar, politika, ekonomi, ekoloji, eğitim, sağlık, toplum yaşam, kültür sanat ve spor gibi kategorilerde haber değeri taşıyan çalışmalarla katılım sağlayabilirler.

* Haberlerin beş (5) nüsha şeklinde gönderilmesi gerekmektedir.

Gurbetelli Ersöz Kadın Haberciliği Dalı

*Katılımcılar, politika, ekonomi, ekoloji, eğitim, sağlık, toplum yaşam, kültür sanat ve spor gibi kategorilerde haber değeri taşıyan çalışmalarla katılım sağlayabilirler.

* Haberlerin beş (5) nüsha şeklinde gönderilmesi gerekmektedir.

Görüntülü Haber Dalı

* Katılımcılar politika, ekonomi, ekoloji, eğitim, sağlık, toplum-yaşam, kültür-sanat ve spor gibi dallarda haber değeri taşıyan çalışmalarıyla yarışmaya katılabilirler.

* Katılımcı bu daldaki eserini dijital ortamda (CD, DVD, ?aş bellek) eserin konusu, hazırlandığı tarih, yayınlandığı TV ve/veya internet sitesi bilgilerini ekleyerek gönderir.

Fotoğraf Dalı

* Yarışmaya gönderilen çalışma ya da çalışmaların arka yüzlerinin sol alt köşesine, eser sahibinin adı soyadı ve eserin adı bir etiketle yazılacaktır. Fotoğrafın çekildiği zaman, mekan ile haber adı belirtilmelidir.

* Fotoğraf dalında yarışmaya gönderilecek eserlerin boyutları; kısa kenar minimum 2000 piksel, JPG formatında, 300 DPİ çözünürlükte ve 12 sıkıştırma kalitesinde olarak sunulmalıdır.

* Seçici kurul gerek görürse katılımcıdan fotoğrafın orijinal halini (Raw) talep edebilir.

* Üzerinde oynanmış ve gerçekliğini değiştirecek şekilde değiştirilmiş (ışık, renk, kontrast ayarları hariç) fotoğra?ar değerlendirmeye alınmayacaktır.

Karikatür Dalı

* Yarışmaya gönderilen eserlerin ismi eserin arka yüzlerinin sol alt köşesine, bir etiketle yazılacaktır.

* Çizer kullandığı teknikte serbesttir. Ancak eserler orijinal olmalıdır. Sanatçı tarafından (ıslak imza) imzalanması koşulu ile dijital baskı ürünler kabul edilir.

* Karikatür boyutları en az A4 (21×29,7cm) en fazla A3 (29,7x42cm) olmalı ve herhangi bir zemine yapıştırılmamalıdır.

JÜRİ ÜYELERİ

Türkçe Haber Jürisi: Ayşe Yıldırım, Kumru Başer, Tuğrul Eryılmaz, Fatih Polat, Hüseyin Aykol

Kürtçe Haber Jürisi: Hatice Kamer, Zehra Tunç, Fehim Işık, Ramazan Ölçen, Ertuş Bozkurt

Görüntülü Haber Jürisi: Ayşenur Arslan, Banu Güven, Gökhan Biçici, Zeynel Doğan, Hamdi Akyol

Gurbetelli Ersöz Kadın Haberciliği Dalı: Ayşe Düzkan, Berat Günçıkan, Burcu Karakaş, Mekiye Görenç, Semiha Alankuş

Fotoğraf Dalı Jürisi: Kamil Fırat Sebati Karakurt, Ramazan Öztürk, Murat Sezer, Çetin Altun

Karikatür Dalı Jürisi: Semra Can, Gülay Batur, K. Gökhan Gürses, Doğan Güzel, Halil İncesu

İLETİŞİM ADRESİ

Özgür Gazeteciler Cemiyeti Peyas Mah. 249 Sok. No:17 Kayapınar-Diyarbakır

Elektronik posta: ozgurgazetecilercemiyeti@gmail.com Web adresi: ozgurgazetecilercemiyeti.org • ozgurgazetecilercemiyeti.com

İletişim Telefonları: Hakkı Boltan (507) 214 80 69 • Nevin Erdemir (552) 228 52 30↳Son Güncelleme: 07 Ağustos 2016 14:27

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, halklara ve inançlara saldıran, nefret suçu ve cinsiyetçi söylemler içeren, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Editörün Seçtikleri

Video Galeri

Arşiv

Özgür Gündem Birinci Sayfa

“Binevş”

Cümle Alem

Qırıx


Okurlarla Başbaşa


Medya Diyalog


“Özgür